Utlands-APL 2020

Publicerad: 3/5/2020 9:25:21 AM

Nu är våra elever i årskurs 3 ute runt om i världen på sin utlands-APL. Du kan följa deras resa och praktik genom de bloggar som eleverna skriver under praktikperioden.

 

Varje år åker våra elever i årskurs 3 på utlands-APL. Denna möjlighet är ofta efterlängtad av våra elever under hela studietiden. I helgen var det WH17s tur att äntligen få ge sig iväg på praktik. Praktiken genomförs under 5 veckor och eleverna befinner sig på skilda platser runt om i världen: Tyskland, Polen, Frankrike, USA, Indien och Japan. Du kan följa deras resa genom att läsa de bloggar de skriver under praktikperioden. Länkar till bloggarna finner du nedan.

 

Linus och Simon - Orléans, Frankrike.

 

Anestis och Anton - Westminister, USA.

 

Linnea - Renningen, Tyskland.

 

Robel - Renningen, Tyskland.

 

Gustav, Felix, Cameron - Mebane, USA.

 

Elin och Erika - Semine, Japan.

 

Ali och Abid - Katowice, Polen.

 

Victor, Jesper, Rasmus - Pune, Indien.